Nepriame grilovanie na kotlových griloch

Metóda nepriameho grilovania sa používa u pokrmov, ktorých príprava zaberie viac ako 20 minút. Nepriamym spôsobom sa grilujú napríklad rôzne druhy pečienky, kurča alebo iná hydina vcelku, bravčové koleno alebo rebrá a pod. Dnes si povieme pár základných rád a tipov ako správne nepriamo grilovať na kotlových griloch Weber.  

Dôležité je správne rozmiestnenie brikiet

Základným predpokladom pre úspešné nepriame grilovanie na kotlových griloch je správne rozmiestnenie brikiet. Pri nepriamom grilovaní totiž musia byť brikety či drevené uhlie rozmiestnené po stranách grilovacej vane. Možno si pri tom vypomôcť buď jednoduchými palivovými prepážkami, alebo sofistikovanejšími palivovými košmi. Prepážky sa zavesia za palivový rošt v blízkosti bočnej steny grilovacej vane a za ne sa potom kladú žeravé brikety. Palivové prepážky potom držia brikety pri stene kotla a bránia tomu, aby sa rozsypali po celej ploche grilovacieho rošta. Palivové koše sa položia do stredu palivového rošta, dajú sa do nich žeravé brikety a pomocou klieští sa obidva koše presunú k bočným stenám grilovacej vane.

Nezabúdajte na prieduchy

Správne rozmiestnenie brikiet alebo dreveného uhlia je však iba jeden z predpokladov pre úspešné nepriame grilovanie. Rovnako ako na správnom rozmiestnení brikiet záleží aj na dobrej cirkulácii vzduchu vnútri grilovacej vane. Preto sa včas uistite, že máte pri grile otvorené horné a spodné vetracie prieduchy.  

Trik s hliníkovou miskou a mäso na stred

Pri nepriamom grilovaní je možné použiť jeden jednoduchý trik, ktorý zjednoduší neskoršie čistenie grila. Stačí do priestoru medzi palivové prepážky/koše umiestniť alumíniovú čiže hliníkovú misku a tá potom bude pri grilovaní zachytávať všetok vypečený tuk, grilovacie šťavy a odpadávajúce kúsky mäsa. Pre väčšiu efektivitu je dobré do misky naliať trochu vody. Rovnako ako u klasickej priamej metódy musíte aj u nepriameho grilovania poriadne rozpáliť rošt a kefou ho zbaviť všetkých nečistôt a zvyškov z posledného grilovania. Ďalším krokom je naolejovanie rošta. Môžete k tomu použiť napríklad kožu od slaniny alebo špeciálny sprej na čistenie roštov. Akonáhle je rošt čistý a dostatočne rozpálený, umiestnite do jeho stredu, teda mimo zdroj tepla mäso a priklopte gril vekom. Dbajte pritom na to, aby sa horný vetrací prieduch v poklope nachádzal v priestore medzi palivom.

Pomôcky pre nepriame grilovanie

Okrem palivových prepážok a košov môžete pri nepriamom grilovaní použiť aj ďalšie šikovné pomôcky. Napríklad so zapaľovaním grila vám pomôže štartovací komín prípadne kompletný zapaľovací set, ktorý výrazne urýchli proces rozžeravenia brikiet. Digitálne termosondy sú zase ideálnym prostriedkom na sledovanie správneho prepečenia mäsa a naše grilovacie kuchárky Weber prispejú šikovnou radou či tipom a poslúžia ako bohatý zdroj originálnych receptov.

1762016-gril-seminar-live-275
dsc-0169
p1150378
gril-akademie-kveten-2016-156
grilovane-kure-s-pomerancem-a-libeckem-004
dsc-0167
grilovane-kure-s-pomerancem-a-libeckem-006
p1150417

Kategórie produktov

Aktuality

Archív aktualít