Udiarne Weber

Cez víkend sme v našej predajni Weber World v Tachloviciach úspešne absolvovali záťažový test veľkej i malej udiarne Weber Smokey Mountain Cooker o priemeroch 47 a 57 cm. Testovanie prebiehalo v našom výstavnom areáli, kde sme si simultánne na dvoch udiarňach súčasne vyskúšali údenie tradičných i netradičných pokrmov salámy počnúc, koláčom končiac a prešli sme si aj tri najznámejšie metódy údenia, pre ktoré sú udiarne Weber pripravené.


Metóda objavená už v praveku


Než sa pustíme do rozboru samotnej udiarne a údenia v nej, povieme si niečo málo o histórii údenia. Ak si prelistujete encyklopédie a učebnice dejepisu, dočítate sa tam, že údenie je jedna z najstarších metód konzervácie potravín, akú ľudstvo pozná. Rad historických prameňov datuje pôvod údenia potravín až v praveku. Postupom času sa metóda údenia vyvíjala a stále viac a viac sa zdokonaľovala. Dnes sa radia údené výrobky k najobľúbenejším potravinám a napríklad na európskom kontinente sa snáď nenájde krajina, ktorá by na svojom národnom jedálničku nemala aspoň jednu poriadnu údeninu. Maďari sú hrdí na svoje debrecínske párky, Slováci si pochutnávajú na chuťovo výrazných syroch nitkovitého tvaru, ktorým sa hovorí korbáče, Taliani majú parmskú šunku, želiezko v ohni má aj Španielsko, kde sa veľkej popularite tešia chorizo, suchá saláma príjemnej pikantnej chuti. A takto by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej a kým by sme sa dopracovali  do konca, bola by polnoc.

Základné metódy údenia


Existujú tri základné metódy údenia, a to pomocou studeného, ​​teplého a horúceho dymu. Metóda údenia studeným dymom je pomerne náročná a v našej krajine nie príliš rozšírená. Údi sa za teploty 15-25°C a vlhkosti 75-85%. Pri údení studeným dymom je veľmi dôležité, aby mäso bolo úplne suché. Doba údenia sa potom pohybuje v počte dní až týždňov. Touto metódou sa údi napríklad šunka alebo niektoré druhy salám a klobás. Pri údení teplým dymom sa teplota v udiarni pohybuje okolo 30 až 60°C. Doba údenia sa líši podľa druhu mäsa, ale spravidla trvá niekoľko hodín. Mäso je možné pred údením povariť pri teplote 60°C. Údenie teplým dymom je síce menej prácne než studeným, ale na druhej strane majú údeniny pripravené touto metódou kratšiu dobu trvanlivosti. Údenie teplým dymom je v Slovenskej republike najrozšírenejšou metódou údenia. Posledná metóda, údenie horúcim dymom, je zo všetkých troch najmenej pracná a má najkratšiu dobu údenia. Daňou za to je kratšia doba trvanlivosti a menej výrazná chuť. Pri údení horúcim dymom sa teplota vnútri udiarne pohybuje v rozmedzí 50 až 90°C a používa sa na údenie predvarených šuniek alebo klobás.

Čo všetko sa dá údiť?

Ako sme už povedali, údené výrobky sú populárne po celom svete a skoro v každom regióne by ste našli nejakú charakteristickú údeninu, respektíve údený pokrm. Teraz si povieme, aký široký okruh potravín sa dá vlastne údiť. V prvom rade musíme nevyhnutne spomenúť údenie mäsa, ktoré má v kategórii údenín asi najpočetnejšie zastúpenie. Najrozšírenejšie sú údeniny z bravčového, hovädzieho a hydinového mäsa. Obľúbené sú tiež údeniny z baranieho, jahňacieho i kozieho mäsa alebo údeniny z koniny (mimochodom, v Táboře je kúsok od námestia pekné konské údenárstvo pozn. aut.).  

Údené dobroty pre deti a milovníkov sladkého

Najväčšej popularite medzi údenými pokrmami sa bezpochyby tešia predovšetkým údené produkty z rôznych druhov mäsa, či už sú to rôzne typy šuniek, salám, klobás, alebo tiež bôčik, koleno alebo rebrá. Veľmi obľúbené sú dymom konzervované syry, ale údiť sa dajú aj iné potraviny. K údeniu sa hodia napríklad niektoré druhy zeleniny a v menších pivovaroch sa môžete stretnúť aj s údeným pivom. Údiť sa dajú ale aj rôzne buchty, koláče a iné múčniky, čo iste ocenia menšie deti, ktorým ešte nechutia pikantné klobásy alebo tučný bôčik. Chutnou lahôdkou zo sladkých údených pokrmov je napríklad tvarohový koláč údený na bukovom dreve.

Testovali sme udiarne Weber

Počas nášho záťažového testu sme testovali udiarne Smokey Mountain Cooker 47 a Smokey Mountain Cooker 57 centimetrov. Udiareň má valcovitý tvar a je vybavená jedným palivovým a dvoma grilovacími roštami. Prikladá sa malými plechovými dvierkami umiestnenými v prostriedku udiarne. Ako sme pri záťažových skúškach zistili, malé aj veľké udiarene Smokey Mountain Cooker sa ľahko zostavujú a vďaka dobre umiestneným prieduchom v nich dobre prúdi vzduch, čo urýchľuje rozkúrenie dreva. Skvelou vychytávkou je tiež v poklope zabudovaná termosonda, vďaka ktorej si ľahko urobíte prehľad, ako veľmi je udiareň rozpálená a odvodíte od toho svoj ďalší postup. Zhruba uprostred vnútornej časti udiarne Smokey Mountain Cooker je umiestnená nádoba, do ktorej sa naleje studená voda, ktorá potom pri údení ochladzuje dym. Vďaka tomu možno v udiarni Smokey Mountain Cooker údiť všetkými troma známymi spôsobmi, teda studeným, teplým aj horúcim dymom. Udiarne Smokey Mountain Cooker sú vďaka intuitívnemu ovládaniu vhodné ako pre zbehlých údenárov aj pre začiatočníkov.

dsc-0152
Údený tvahorohový koláč je urobená lahôdka
dsc-0137
dsc-0168
dsc-0179
uzeni-1547
Na tenké plátky nakrájaný údený hovädzí orech
uzeni-1576
dsc-0089
dsc-0095
dsc-0110
dsc-0098
dsc-0150

Kategórie produktov

Aktuality

Archív aktualít