Amerika, najmä južné štáty, je zasľúbenou krajinou grilovania. Práve z Ameriky pochádza veľa receptov na tie najznámejšie grilovacie pochúťky, a okrem iného tu bol vyvinutý prvý tiež klasický kotlový gril, ktorý sa postupom času rozšíril po celom svete a dnes predstavuje asi najčastejšie používaný model grilu. Američania sa v grilovaní skrátka vyznajú a vedia si ho užiť, tak prečo sa nimi trochu neinšpirovať, že?
Tradícia rozšírená hlavne na Juhu
Ak sa bavíme o klasickom americkom grilovaní, predstavujeme si pod týmto pojmom niečo trochu iné, než ako zvyčajne vyzerá grilovanie u nás. V USA totiž dávajú pred klasickým grilovaním, ktoré spočíva v prudkom opekaní steakov a podobných jedál pri vysokej teplote, prednosť takzvanému barbecue. U nás by sme povedali nepriamemu grilovaniu. Jedná sa o pozvoľnú tepelnú úpravu, pri ktorej sa brikety alebo drevené uhlie umiestni do špeciálnych nádob po stranách palivového roštu, takže mäso sa griluje mimo priamy zdroj tepla. Grilované rebrá, kurča a ďalšie väčšie kusy mäsa sa potom, často za prítomnosti údiaceho dymu, pekne pomaličky a rovnomerne prepekajú a po vytiahnutí z grilu sú krásne voňavé a krehučké.
Neodmysliteľnou súčasťou každého barbecue sú rôzne BBQ omáčky a marinády najrôznejších druhov, ktorými sa dochucuje a zjemňuje grilované mäso. Klasické barbecue sa teší veľkej obľube a dlhoročnej tradícii najmä v Tennessee, Louisianě, Mississippi, v Texase a ďalších štátoch amerického juhu. Medzi najklasickejšie americké barbecue pochúťky patria najmä bravčové rebierka marinované na všetky možné spôsoby. Napríklad bravčové rebrá s memfiskou omáčkou sú skutočná delikatesa.
Nie je to len o pomalom grilovaní
Aby nedošlo k omylu, Američania nezostávajú len pri pozvoľne grilovanom mäse, ale s nebývalou chuťou si doprajú aj dobroty pripravované klasickou metódou. Asi najväčším hitom, ktorý sa pre mnohých ľudí z rôznych kútov sveta stal akýmsi symbolom USA, je klasický hamburger z mletého hovädzieho. Pre klasické grilovanie sú typické tiež kuracie krídielka (Krídielka Buffalo čiže Buffalo wings) v pikantnej marináde a s dipom zo syra s modrou plesňou. Veľmi zaujímavou pochúťkou je aj grilované trhané bravčové mäso (v origináli "Jerk Pork"), podávané v hamburgerovej žemli, so zeleninou a rôznymi pikantnými omáčkami. Trhané bravčové je okrem Spojených štátov amerických hojne konzumované tiež v Karibiku, napríklad na Jamajke.
Americké grilovanie u vás na záhrade
Aby ste si mohli urobiť americké grilovanie aj u vás na záhrade, bude to chcieť malú prípravu a pár šikovných pomôcok. Predovšetkým musíte navštíviť solídneho mäsiara a kúpiť kvalitné mäso. Bravčové rebrá, kuracie krídla (môžu byť aj paličky) a samozrejme mleté hovädzie na hamburgery. Rebierka a krídelká majú tú výhodu, že sú vzhľadom na množstvo pomerne lacné, takže sa nemusíte báť, že vám urobia čiaru cez rozpočet. Mäso na hamburgery by malo byť trochu tučnejšie, pretože tuk, ako je známe je nositeľom chuti. Ideálny pomer je zhruba 80% chudé mäso, 20 % tuk.
Ak sa obávate, že sa vami utľapkaný hamburger na rozpálenom rošte rozpadne, môžete si vypomôcť malou vychytávkou v podobe lisu na hamburgery. S ním už nebudete mať problémy urobiť poriadny "štvrťlibrák" alebo ešte väčšieho macka. Na samotné grilovanie stačí klasický grilovací rošt, ale ak si potrpíte na komfortnejších podmienkach, je pre vás ako stvorená liatinová mriežka Sear Grate. Tú napokon môžete použiť aj pri grilovaní ďalších pochutiniek, hovädzích steakov. Bezchybnou vecou je tiež stojan na kotlety a rebierka, ktorý je špeciálne prispôsobený na grilovanie tejto americkej klasiky. Stojan drží rebierka v optimálnej pozícii, takže pri dodržaní správnej teploty vo vnútri grilu dosiahnete vždy dokonale rovnomerné prepečenie a rebierka budú mať krásne chrumkavú kôrku a jemné, marinádou krásne presýtené mäso.