Dobrý deň, uvažujem nad kúpou elektrickej udiarne. Som v tomto smere úplný začiatočník. Je nejaký „návod“, podľa ktorého sa naučím údiť správne, aby nebolo mäso surové alebo naopak vysušené? Ďakujem.
03.12.2021
Markéta H.
Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku. Údenie je naozaj skvelá záležitosť a v súčasnej dobe sa k tejto úprave mäsa vracia čoraz viac ľudí. Na začiatku väčšina ľudí považuje údenie ako niečo veľmi zložité, čo nemôže skúšať žiadny amatér. Je aj pre Vás údenie niečo na úrovni alchýmie? My vám ukážeme, že sa nie je čoho báť a do údenia sa môže pustiť naozaj každý.
Údenie patrí medzi najstaršie metódy konzervácie mäsa, či už zvolíte tradičnú metódu údenia v drevenej udiarni alebo v modernej elektrickej udiarni. Táto úprava trvá dlho a vyžaduje nižšie teploty. Zhrnuli sme to pomerne jednoducho, ale je to naozaj tak. Dodržiavanie základných krokov Vás prevedie údením a vytúžené výsledky na seba nenechajú dlho čakať. S pribúdajúcou praxou to pre Vás bude čoraz jednoduchšie a budete chcieť skúšať čoraz viac zložitejšie recepty a techniky údenia.
-
Pomalé údenie pri nízkych teplotách
Mäso sa skrátka údi pri nízkych teplotách a proces trvá naozaj dosť dlho. Potrebné je byť na to pripravení – mať dostatok času a s údením sa nijako neponáhľať. To je základ toho správneho a poctivého údenia. Nízke teploty zaručia bohatú šťavnatú chuť. Údi sa na rôznych druhoch driev, ktoré potravinám dodávajú finálnu chuť. Všeobecne sa údi v rozmedzí 40 °C – 100 °C.
-
Nádoba s vodou vo vnútri elektrickej udiarne
Pri údení mäsa nesmieme zabudnúť na nádobu s vodou. Mištička, panvička alebo aj obyčajný tanier. Použiť môžete čokoľvek. Ak je mäso dlho vystavené vysokým teplotám, môže dôjsť aj k jeho vysušeniu. Tomuto zabraňuje práve prítomnosť vody vo vnútri komory, ktorá v udiarni udržuje optimálnu vlhkosť. Treba na to pamätať.
-
Ideálne prúdenie vzduchu vo vnútri udiarne
Ďalším kľúčovým bodom pri údení je prúdenie vzduchu. Počas údenia by malo byť zabezpečené voľné prúdenie vzduchu. Uistite sa teda, že máte ventily otvorené a vzduch sa dostane až k mäsu. Dôležité je, aby sa z udiarne dostal aj von. To zaručí, že údenie bude čisté a mäso sa bude údiť rovnomerne, pretože teplota vo vnútri udiarne bude stabilná. Ak s údením začínate, zamerajte sa na to a overte si, že regulácia vzduchu v udiarni funguje tak ako má.
-
Teplomer do udiarne
Ideálne by bolo mäso nechať údiť a veľmi sa oň nestarať. Do procesu údenia by sa malo zasahovať len minimálne a komoru udiarne otvárať čo najmenej. Vo väčšine prípadov sa môžete spoľahnúť na teplomer udiarne. Ak budete netrpezliví a budete udiareň otvárať, narušíte tým proces údenia vrátane prirodzeného prúdenia vzduchu a údenie sa buď spomalí alebo sa mäso bude údiť nerovnomerne.
-
Príprava mäsa pred údením
Výber kvalitného mäsa je pri údení samozrejme zásadné. To ale platí pri každej príprave jedla. Údenie je väčšinou spojené s určitým druhom mäsa. Kvalita je tu skutočne na prvom mieste. Záleží aj na marinovaní mäsa. Niekto má recepty odovzdávané z otca na syna, niekto tento krok úplne vynecháva. Dobre naložené mäso je však zárukou toho, že bude šťavnaté a chutné.
-
Čistá udiareň je základ
Pravidlo, ktoré platí nielen pri údení, ale v podstate kdekoľvek. Udiareň majte neustále vyčistenú a pripravenú na ďalšie údenie. Niektorí sa spoliehajú na to, že pri vyšších teplotách sa udiareň nemôže nijako významne znečistiť, ale opak je pravdou. Keď už nič iné, k udržiavaniu čistoty by Vás mohol motivovať fakt, že zanedbaná udiareň sa môže negatívne prejaviť na chuti a vôni údeného mäsa.
V prípade, že budete mať akékoľvek ďalšie otázky ohľadom udiarní a údenia, neváhajte a obráťte sa na nás. Volať môžete na našu zákaznícku linku, k dispozícii Vám je aj kontaktný online formulár na našich webových stránkach alebo sa za nami môžete vydať do našej kamennej predajne Vladeko v Tachloviciach. Tu sa môžete s prípadnými otázkami obrátiť na jedného z našich technických poradcov.