Ako vybrať udiareň?

Dobrý deň, rád by som sa pustil do údenia. Môžete mi prosím pomôcť s výberom udiarne?
24.01.2024 Milan H.

Naša odpoveď:

Udiarne ako také už nie sú len súčasťou mäsokombinátov, ale veľkej obľube sa v dnešnej dobe teší aj domáce údenie. Ľudia chcú mať pod kontrolou, čo sa v údených potravinách skrýva, a to ich vedie ku kúpe vlastnej záhradnej udiarne. Udiareň potom samozrejme nemusí využívať len na údenie mäsa či klobás, ale aj na údenie rýb, syra či rôznych druhov zeleniny. Navyše pri údení môžu použiť rôzne druhy drevín podľa vône dymu, ktorý im najviac vyhovuje. Podľa čoho však udiareň vybrať?

  • Druhy domácich udiarní
  • Kapacita udiarne
  • Formy údenia v domácej udiarni
  • Údržba udiarne
  • Servis domácej udiarne
  • Príslušenstvo k udiarňam

Druhy domácich udiarní:

  • Klasické udiarne na kusové drevo
  • Elektrické udiarne na sypkú drevenú štiepku
  • Elektrické udiarne na lisované drevné brikety
  • Peletové udiarne

Klasické udiarne na kusové drevo

Ako vybrať udiareň?

Ak chcete údiť ako za starých čias a na údenie používať kusové drevo, drevené udiarne budú pre vás tou správnou voľbou. Pri výbere drevenej udiarne je potrebné dbať hlavne na to, aby komora udiarne bola vyrobená zo zosilnených drevených stien a bola dobre izolovaná. Drahocenné teplo potom nebude z komory udiarne unikať, kadiaľ nemá. Súčasťou každej udiarne potom určite musí byť robustné oceľové ohnisko s veľkými dvierkami pre ľahké prikladanie dreva.

Výhody a nevýhody udiarne na kusové drevo:

+ krásny vzhľad dreveného domčeka

+ údenie ako za starých čias

+ údenie studeným aj teplým dymom

- náchylná na poveternostné podmienky

- nutnosť stráženia teploty vo vnútri údiacej komory

- časté prikladanie dreva do ohniska

Elektrické udiarne na sypkú drevenú štiepku

Ako vybrať udiareň?

Údenie v moderných elektrických udiarňach na drevenú štiepku je výrazne pohodlnejšie ako údenie kusovým drevom. Vykurovacia špirála vo vnútri udiarne sa postará o teplo vo vnútri údiacej komory, zatiaľ čo generátor dymu naplnený údiacou štiepkou zaistí tú pravú vôňu údeného. U týchto udiarní potom máte na výber medzi manuálnym a digitálnym ovládaním. U tých digitálnych si aj teplotu vo vnútri komory stráži udiareň sama a vy sa staráte iba o dostatok údiacej štiepky vo vnútri generátora dymu. Aktuálna teplota sa vám navyše zobrazuje na digitálnom displeji. U udiarní manuálnych je možné tiež nastaviť požadovanú teplotu, ale tú je počas údenia vhodné kontrolovať teplomerom do udiarne.

Výhody a nevýhody elektrickej udiarne na sypkú drevenú štiepku:

+ jednoduché nastavenie požadovanej teploty pre údenie

+ možnosť sušenia mäsa

+ odolný materiál

+ pri niektorých modeloch možnosť pomalého grilovania – závisí na sile špirály vo vnútri údiacej komory

+ veľký výber príchutí údiace štiepky

- nutnosť pripojenia na el. energiu

Elektrické udiarne na lisované drevené brikety

Ako vybrať udiareň?

Údenie v elektrických udiarňach na drevené brikety je opäť veľmi pohodlné. Na ovládacej jednotke udiarne si opäť veľmi ľahko nastavíte požadovanú teplotu a pri niektorých modeloch je možné nastaviť aj dobu údenia. Udiareň sama stráži teplotu vo vnútri údiacej komory av prípade potreby si sama prikúri. Ohľadom aktuálnej teploty vo vnútri komory vás informuje digitálny panel udiarne. U udiarní s manuálnym ovládaním je potom dobré kontrolovať teplotu teplomerom. Údiace brikety sú ponúkané v mnohých príchutiach, a vy si tak môžete vybrať tú ideálnu práve pre vás.

Výhody a nevýhody elektrickej udiarne na lisované drevené brikety:

+ ľahké nastavenie teploty

+ pri niektorých modeloch možnosť nastavenia doby údenia

+ odolný materiál

+ veľký výber príchutí údiacich brikiet

- nutnosť pripojenia na el. energiu

- vyššia cena drevených brikiet

Peletové udiarne

Ako vybrať udiareň?

Udiarne na drevené pelety sú úplne perfektné pre začiatočníkov aj pre majstrov v údení. Údenie prebieha vďaka dreveným peletám, ktoré sú zo zásobníka dopravované pomocou robustného železného slimáka do údiacej komory. Nastavenie teploty vo vnútri údiacej komory je veľmi jednoduché vďaka digitálnemu ovládaciemu panelu. Peletové udiarne sú navyše vybavené presklenými dvierkami, čo je úplne perfektné pre tých, ktorí chcú mať celý čas údenia svoj poklad pod kontrolou. Neplytvajú teda drahocenným teplom neustálym otváraním dvierok udiarne.

Výhody a nevýhody peletovej udiarne:

+ možnosť pomalého grilovania a pečenia

+ presklené dvierka pre kontrolu počas údenia

+ jednoduché nastavenie prevádzkovej teploty

- nutnosť pripojenia na el. energiu

- nemožno údiť studeným dymom

Kapacita udiarne

Ako vybrať udiareň?

Ďalším veľmi dôležitým faktorom pre výber udiarne je jej kapacita. Pred zaobstaraním udiarne by ste si mali dobre rozmyslieť, ako často a aké množstvo potravín budete chcieť do údiacej komory vkladať. Pokiaľ máte v pláne údenie rýb či salámov, určite je vhodné vybrať vyššiu udiareň, do ktorej nebude problém tieto údeniny zavesiť.

Formy údenia v domácej udiarni

Pri výbere udiarne tiež veľmi záleží na druhu údenia, ku ktorému má byť udiareň určená. Najčastejšie sa dnes stretávame s údením teplým dymom, ktoré nie je tak technologicky a časovo náročné ako údenie studeným dymom. Avšak údenie studeným dymom nám zaistí výrazne dlhšiu trvanlivosť údených potravín. V dnešnej dobe sa môžete stretnúť aj s udiarňami, v ktorých je možné na prípravu potravín použiť aj pomalé grilovanie pri teplotách okolo 150 °C.

Údenie studeným dymom

Údenie studeným dymom je z foriem údenia to časovo a technologicky najviac náročné, ale tiež je považované za to najzdravšie. Údenie prebieha pri teplotách 15 °C – 30 °C a trvá niekoľko dní až týždňov. Najčastejšie sa týmto spôsobom údia klobásy a salámy. Elektrické udiarne väčšinou dosahujú vyššie teploty vo vnútri komory, a preto je potrebné k nim zaobstarať ešte ochladzovač dymu.

Údenie teplým dymom

Ako vybrať udiareň?

Údenie teplým dymom je v dnešnej dobe najrozšírenejšou formou údenia. Údenie prebieha pri teplotách 45 °C – 60 °C a doba údenia je výrazne kratšia. Pohybuje sa medzi 9 – 12 hodinami. Najčastejšie sa takto údi slanina, ryby, zelenina aj tvrdšie druhy syrov.

Údenie horúcim dymom

Z hľadiska úpravy mäsa sa dá údenie horúcim dymom označiť ako najbezpečnejšie. Údenie prebieha pri teplotách 60 °C – 100 °C, väčšinou však pri hornej hranici týchto teplôt. Tieto teploty sú už dostačujúce na zničenie všetkých škodlivých baktérií, ktoré môže mäso obsahovať. Je teda vhodné aj na údenie kuracieho mäsa. Doba údenia sa nedá jednoznačne určiť, dôležitá je v tomto prípade hlavne vnútorná teplota mäsa. Tú úplne jednoducho skontrolujete pomocou teplomeru do mäsa. Dajte si však pozor! Ako sa rôznia druhy mäsa, sú rôzne aj požadované vnútorné teploty. Tak si najlepšie budete istí, že mäso je už hotové.

Údržba udiarne

Ako vybrať udiareň?

O všetky veci sa treba dobre starať a nie inak je tomu aj u domácich udiarní. Ak chceme, aby udiarne dlho vydržali ako nové a výborne nám slúžili, je potrebné im venovať dostatočnú starostlivosť. Pokiaľ máte udiareň umiestnenú v záhrade bez prístrešku, určite je vhodné ju zakrývať priedušným obalom. Ten ochráni udiareň pred dažďom, ale aj pred prachom a rôznymi peľmi. Najdôležitejšie je ale udiareň po každom údení dobre vyčistiť od usadených tukov a sadzí, ktoré by sa mohli pri ďalšom údení vznietiť a trvalo poškodiť komoru udiarne. Pokiaľ radi udíte ryby, mali by ste si na očistenie vnútorných častí dať naozaj záležať, aby nabudúce údené mäsá či syry neboli cítiť po rybách.

Servis domácej udiarne

Ako vybrať udiareň?

Na udiarne sa poväčšinou vzťahuje záruka 2 roky. Avšak niektorí predajcovia pre svojich zákazníkov zaisťujú ako záručný, tak pozáručný servis na udiarne zo svojej ponuky. Samozrejmosťou je potom zaistenie náhradných dielov. Možnosť servisovania udiarne u predajcu by mal byť jeden z hlavných bodov Vášho výberu.

Príslušenstvo k udiarňam

Ako vybrať udiareň?

Každá udiareň by pre údenie mala byť hneď v základe vybavená údiacimi palicami, háčikmi alebo údiacimi roštami. Výrobcovia udiarní potom ďalej ponúkajú k príslušným modelom množstvo ďalšieho príslušenstva, ktoré rozšíria možnosti údenia, napr. drevené stojančeky na ryby, údiacu črievku či sieťky na údenie.

img-20220824-141543
img-20220520-145620
img-20210204-093543
img-20190929-174452
img-20190518-170149
img-9836
img-9486
img-8787
dsc-0735
dsc-0567
dsc-0525
dsc-0509
dsc-0042
dsc-0036
20220630-134620
100-1950
100-1645
1-domaci-veprova-zebirka

Kategórie produktov

Aktuality

Archív aktualít